Felnőttképző intézményként nagyon sokan keresnek meg bennünket azzal, hogy klímás képzésre szeretnének jönni. Nemrég változtatták meg ennek a képzésnek a feltételeit, úgy éreztük akkor ez a jel arra hogy mi is belevágjunk és nálunk is elérhető legyen ez a képzés. (Jogtár)
Klímaszerelő tanfolyam indul! Hogyan tudsz csatlakozni?
Ennél a képzésnél a program követelményekben szigorú szabályokat találunk, jóval szigorúbbakat, mint általában az építőipari képzéseknél. Ennek oka, hogy a képzés során megszerezhető kompetenciák jóval sokrétűbbek, mint például egy gipszkartonszerelő képzés esetében, hiszen ott egyértelműen körülírható a feladat, amit meg kell tudni valósítani. Ezzel szemben itt a kompetenciák széles körét kell elsajátítani. A hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezés-szerelő teljeskörű klíma- és kereskedelmi, valamint ipari hűtési rendszer-, illetve hőszivattyú-szerelést végezhet. Nem csak a lakossági kiszolgálást tudja ellátni, hanem a nagyteljesítményű ipari és kereskedelmi légtechnikai, klíma- és hőszivattyú-berendezések kiépítését, szerelését, karbantartását korlátozások nélkül.
Ennek megfelelően a jogszabály úgy határozta meg hogy a képzés megkezdése kor már a középfokú végzettségén túl magabiztos tudással kell rendelkeznie egy sor műszaki feladatban.
Mi számít középfokú végzettségnek?
A klímaszerelő képzés esetén középfokú végzettségnek számít az érettségi, illetve néhány szakmai végzettség. A szakmai végzettségeket nem a szakma neve tudjuk beazonosítani, hanem a bizonyítványban szereplő azonosító szám alapján. Hogy ez miért van? Ugyanarról a szakmáról többféle bizonyítvány létezik, attól függően, hogy mikor adták ki a bizonyítványt, tehát mikor járt az illető az iskolába, illetve attól is függ, hogy milyen típusú iskolába járt. Akár pl. két villanyszerelő bizonyítvány, amik nem egy időben, egy iskolában szereztek meg, nagy eséllyel a jelenlegi felnőttképzési törvény szerint nem egyenértékű. Természetesen ez nemcsak Hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezés-szerelő képzés esetében van így, de itt nagyon erősen előjön ez a kérdés, mert konkrét lista van arról, hogy az érettségi helyett milyen azonosító számú képzéseket fogadhatunk el a beiratkozáshoz.
Ha szeretnéd megtudni, a Te bizonyítványod megfelelő-e, küldd el nekünk a fotóját ide: info@gyemanthegy.eu
Magabiztos műszaki tudás
A képzésbe belépés feltétele, hogy bizonyítanod kell a magabiztos műszaki tudásodat, egy ún. bemeneti teszten, mely két, egy elméleti, és egy gyakorlati részből áll.
Az alábbi témakörökre számíthatsz a teszten:
- műszaki rajz olvasása és értelmezése;
- villamos áramköri elemek jelképi ábrázolása;
- az épületgépészeti tervjelek ismerete;
- az irányítástechnikában alkalmazandó jelképi ábrázolások ismerete;
- elektrotechnikai alapszámítások elvégzése;
- hőmérséklet- és nyomásváltozással összefüggő egyszerű számítások elvégzése;
- kézi és kisgépekkel végzett fém-megmunkálási eljárások ismerete;
- fémből készült alkatrészek gyártási műveleteihez alkalmazható szerszámok, készülékek, kisgépek, és azok biztonságos használatának ismerete;
- egyszerű villamos áramkörök esetében a feszültség-, áramerősség- és ellenállásmérés módjának és mérőeszközeinek ismerete terén.
A gyakorlati feladat az alábbiakat tartalmazza:
- szabadkézi munkatervvázlat készítése a méretezett rajz kiegészítése;
- hajlítás (legalább 3 megadott szögben történő hajlítással);
- vágás, darabolás (a séma alapján megadott méretben);
- préskötés-készítése és/vagy lágyforrasztás és/vagy menetvágás;
- alkatrészek összeszerelése szerelési ábra alapján;
- villamos alkatrészek elhelyezése összeállítási rajz alapján;
- villamos bekötés elkészítése kapcsolási rajz alapján;
- mérési jegyzőkönyv készítése adott alkatrészről;
- villamos mérések (feszültség, áramerősség, ellenállás) elvégzése.
Itt az újabb csavar és bonyolító tényező ugyanis ennél a résznél is van egy sor végzettség, amivel hogyha rendelkezel nem kell a bemeneti tesztet megírnod.
Indul a hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezés-szerelő képzés!
Összefoglalva a fentieket először is vagy érettségivel, vagy a jogszabályban meghatározott szakmai bizonyítvánnyal kell rendelkezned. Ezt követően kell sikeresen teljesítened a bemeneti teszteket. Ha ez is megvan, jöhet a képzés, a záróvizsgával a tanúsítvány megszerzése, majd a vizsgaközpont által delegált vizsgabizottság előtt a képesítő vizsga.
A tavasszal vizsgázó csoporthoz még most ősszel tudsz csatlakozni!