Általános / blog

Mit kell vinni az építőipari vizsgára?

Szerző: Nagy Orsi

Azért született ez a cikk, mert mostanában akadt aki papucsban jött kőműves vizsgára, más pedig az igazolványait hagyta otthon. Emellett jellemző, hogy nem azt a bizonyítványt hozzák magukkal, amit kérünk. Ezzel a pár sorral segíteni akarunk a tisztánlátásban.  

Felnőttképző intézményként kikerülhetetlen adminisztrációs feladataink vannak, amit a felnőttképzési törvény ír elő. Ez nagy terhet ró a képzése résztvevőkre is, hiszen a sikeresség feltétele az is. hogy ők bemutassák a szükséges dokumentumokat. Ebben a posztban összeszedjük, mikor milyen feltételek előkészítésére van szükség ahhoz, hogy valaki sikeres építőipari szakmai vizsgát tegyen.

Mik a jelentkezési feltételek a képzésre?

Beiratkozáskor természetesen szükség lesz a személyes iratokra, hogy igazold magad. Legyen nálad a személyi igazolványod, a lakcímkártyád, TAJ és adókártyád!

Az építőipari részszakmai képzések bemeneti feltételei között szerepel a nyolcadik osztály befejezése, valamint az érvényes egészségügyi alkalmassági vélemény.

Milyen bizonyítvány kell az építőipari képzéshez?

Nagyon komolyan szabályoz minket az állam: nem fogadhatunk el akármilyen bizonyítványt. Már első lépésként, amikor jelentkezel a képzésre, érdemes megnézni, hogy ott van-e a szekrényben – vagy ahol gondolod – az általános iskolás bizonyítványod, mert ennek a nyolcadik osztályos oldalára lesz szükségünk. Ugyanis ebben szerepel az ominózus mondat: általános iskolai tanulmányait befejezte.

Amit emellett még el fogadhatunk, az az érettségi bizonyítvány, valamint a felsőoktatásban szerzett diploma.

OKJ vagy szakmunkás bizonyítvány, vagy egyéb bizonyítványt nem.

Mit kell tenned, ha nincs meg? 

Fel kell keresned az iskolát, ahol végeztél, és egy hivatalos másolatot kell kérned a bizonyítványról. Ez egyenértékű az eredeti, “kopogós” bizonyítvánnyal.

Mit jelent az egészségügyi alkalmassági követelmény az építőipari képzések esetén?

Az az egészségügyi alkalmassági véleményt minden esetben üzemorvosnak kell kiállítania arról, hogy alkalmas vagy arra a szakmára, aminek a képzésére jelentkezel. Ez nem lehet régebbi két hónapnál, és szerepelnie kell rajta hogy melyik szakmára vagy alkalmas. Ennek az eredeti példányára lesz szükségünk, tehát ellentétben a bizonyítvánnyal ezt nem le másoljuk és visszaadjuk a eredetit, hanem az eredetit kell megőriznünk és másolatot tudunk róla adni.

Hogy működik az építőipari vizsga?

A jelenlegi felnőttképzési törvény szerint, a szakmai vizsgát mi nem tarthatjuk meg, hanem állami vizsgaközpont által kiküldött független vizsgabizottság előtt kell vizsgázni. A felnőttképző intézmény hatásköre a képzés végével, a képzés sikeres befejezéséről szóló tanúsítvány kiállításával véget is ér. A kötelező feladataink közé nem tartozik a vizsga biztosítása, szervezése, ez egy lehetőség, amivel mi, sokakkal ellentétben élünk, egészen a kopogós bizonyítvány megszerzéséig segítjük a képzésünkön résztvevőket. A képzés indulásakor megkérjük a vizsgaidőpontot a vizsga-központtól, így aki nálunk tanul, biztosan vizsgázhat.

Fontos információ, hogy mivel a képzést és a vizsgáztatást szétválasztották, a képzés díja nem tartalmazza a szakmai, csupán a képzést-záró vizsgát.

Mire lesz szükség az építőipari vizsgára való jelentkezéshez?

A vizsgára való jelentkezés első első feltétele a képzés teljesítése amiről mi állítjuk ki a tanúsítványt a számodra. Emellett feltétel a vizsga jelentkezési lap kitöltése és leadása a vizsgaközpontnak. Segítünk a kitöltésben, és eljuttatjuk a megfelelő helyre a jelentkezésedet. A vizsgaközpont kitűzi a vizsga időpontját, és helyszínét, ami általában a mi gyakorlati helyünk, és felveszi a vizsga névsorába a jelentkezőket. A vizsga közeledtével kiküldi a díjbekérőket a résztvevőknek, aminek kiegyenlítése szintén feltétel. 

Természetesen, a vizsgára is szükséges vinni a személyes iratokat, hiszen a vizsgabizottság ellenőrizni fogja, hogy személyesen azok jelentek meg, akik a vizsgára jelentkeztek.

+1 feltétel: hogyan léphetsz az építőipari vizsga területére?

A nulladik, legalapvetőbb feltétel, amit mégis sokan elfelejtenek, hogy a vizsga területére kizárólag munkavédelmi ruhában és felszerelésben tudsz belépni. Ez képzésenként természetesen eltérő lehet, de az alapokra minden esetben szükség van. Munkavédelmi cipő, nadrág, sisak, kesztyű és szemüveg mindenképpen legyen nálad, valamint a saját szerszámaid. De erről a vizsgára való felkészítő alkalmon mindent elmondunk részletesen!

A szerző Nagy Orsi, a Gyémánthegy.eu operatív vezetője. Orsi a kezdetektől dolgozik az építőipari szakképzés folyamatain, most a vidéki építőipari képzések koordinációja az elsődleges feladata. A budapesti képzéseknél a beiratkozáskor találkozhattok vele személyesen.